Tropimy choroby genetyczne - zaproszenie na spotkanie akademickie

StartAKTUALNOŚCITropimy choroby genetyczne ...

Tropimy choroby genetyczne - zaproszenie na spotkanie akademickie

16.09.2019

Spotkanie akademickie: 19 października 2019 (sobota), godz. 8:30

Dla uczniów z przedmiotu: biologia Dla uczniów: szkół ponadpodstawowych Temat: Tropimy choroby genetyczne Liczba uczestników: 30 osób

Najbliższe spotkanie akademickie będzie dotyczyło genetyki, chorób genetycznych i cech dysmorficznych. Wykład będzie składał się z dwóch tematów 1. Krótki przegląd chorób genetycznych i cech dysmorficznych 2. Powiązana genetyki z różnymi dziedzinami nauki – historia i geografia. Natomiast na ćwiczeniach uczniowie będą mieli za zadanie rozpoznać chorobę uwarunkowaną aberracją chromosomową na podstawie uzyskanych obrazów chromosomów metafazowych, a następnie porównać swoją pracę z wykonaną przez program komputerowy do analizy cytogenetycznej. Ponadto będą mieli możliwość prześledzenia i samodzielnego wykonania niektórych procedur diagnostyki chorób jednogenowych, od uzyskania DNA do interpretacji wyniku badania. Zapoznają się z nowoczesnym sprzętem i metodami diagnostyki molekularnej, opartymi np. na sekwencjonowaniu następnej generacji (NGS).

Rekrutacja na spotkanie akademickie będzie trwała do 04.10.2019 roku.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 19 października 2019 roku o godzinie 8.30 w sali seminaryjnej Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Medycznej na VIII piętrze w budynku Collegium Biomedicum, ul. Dębinki 1.

Po wykładzie odbędą się ćwiczenia w tym samym budynku w salach dydaktycznych Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Medycznej, Collegium Biomedicum, ul. Dębinki 1.